Na pewno będąc na koncercie Twojego ulubionego artysty stojąc w pierwszym rzędzie zwróciłeś uwagę na osobę biegającą przed Tobą z aparatem. Zastanawiała Cię jego praca? Może myślałeś, jak przedostać się za barierki, aby być jak najbliżej artysty? Poznaj czym jest fotografia koncertowa.
Co to jest fotografia koncertowa?
Fotografia koncertowa jest jedną z trudniejszych dziedzin fotografii z kilku przyczyn. Po pierwsze już samo uzyskanie zezwolenia na fotografowanie koncertów jest trudne do otrzymania. Po drugie warunki panujące na scenie i poza nią zmieniają się tak diametralnie, że sprawiają kłopoty w doborze odpowiedniej ekspozycji oraz kadru.
Zadaniem tej dziedziny fotografii jest pokazanie emocji panujących na koncercie, artystów, wnętrza, klimatu, strojów i wielu innych czynników wchodzących w skład koncertu. Celem, do którego dążą fotografowie koncertowi, jest ukazanie go w taki sposób, aby osoby nieuczestniczące w koncercie zobaczyły jego przebieg i wyraziły chęć uczestnictwa w przyszłości.
Jak wygląda praca fotografa koncertowego?
Fotografia koncertowa dla osoby, która lubi towarzystwo innych, dobrą zabawę oraz jest miłośnikiem muzyki będzie rajem na ziemi. Fotograf koncertowy wykonując swoją pracę, jest najbliżej artysty i nikt mu go nie zasłania (chyba, że na koncercie jest drugi fotograf, który „lekko” utrudnia pracę). Dodatkową zaletą bycia fotografem na koncertach, jest darmowa wejściówka oraz pieniądze za wykonywanie czegoś, co sprawia przyjemność.
Fotograf rozpoczyna pracę jeszcze przed koncertem. W zależności od tego, gdzie pracuje, może wyglądać to tak, że to on sam wybiera koncert, w którym chce uczestniczyć lub robi to za niego redakcja. Następnie ważne jest to, aby fotograf zaznajomił się z informacjami na temat artysty, poznał jego postać, dorobek artystyczny oraz styl. Ta czynność ułatwi mu późniejsze zadania do wykonania.
Kiedy fotograf wykona już pierwszy krok, udaje się na koncert. Z reguły musi on być kilka chwil wcześniej po to, aby odebrać akredytację, umożliwiającą robienie zdjęć na koncercie.
Następnie odbywa się koncert, na którym fotograf realizuje zdjęcia. Szuka on ciekawych kadrów wyrażających emocje artysty, zespołu, uczestników oraz treść koncertu. Na tym jednak nie koniec.
Po koncercie fotograf musi wyselekcjonować najtrafniejsze kadry oraz poddać je obróbce graficznej. Jest to najdłuższy proces w realizacji zlecenia, o którym nie można zapomnieć. Odgrywa on istotną rolę w całym przebiegu projektu.
Wyselekcjonowany i poddany obróbce materiał zdjęciowy zostaje wysłany do redakcji lub klienta.
Jak zostać fotografem koncertowym?
Są 3 podstawowe drogi prowadzące do tego, aby zostać fotografem koncertowym. Niektóre z nich są prostsze, a niektóre wymagają znacznie większego zaangażowania.
Agencja fotograficzna
Jedną z najprostszych dróg jest zaangażowanie się w agencji fotograficznej. Jeśli jesteś studentem, możesz wysłać zapytanie o odbycie praktyk studenckich. Mniejsze agencje mają niewystarczającą liczbę fotoreporterów, ze względu na okres po pandemiczny. Z braku koncertów w okresie pandemii dużo fotografów odeszło i zmieniło zawód lub dziedzinę fotograficzną.
Pewnie na początku nie dostaniesz możliwości fotografowania wielkich ogólnopolskich koncertów na wielkich scenach. Będą to małe lokalne koncerty z lokalnymi artystami. Ale nie martw się! Będzie to doskonała okazja, aby się sprawdzić. Nie będziesz odczuwał tak dużego stresu, jak w momencie fotografowania na dużych scenach. Dodatkowo będziesz mógł nawiązać kontakt z tymi artystami, dzięki czemu, może zaoferują ci zlecenie na realizację kolejnego koncertu i polecą twoje zdjęcia innym małym artystom.
W przypadku agencji fotograficznych musisz być świadom tego, że często będziesz musiał konfrontować swoje zdjęcia z osobą, będącą „rangę nad tobą”. Może przytrafić się tak, że zdjęcie, które najbardziej ci się podoba, nie będzie mogło być udostępniane z powodu decyzji przełożonego.
Agencje fotograficzne umożliwiają ci łatwy dostęp do akredytacji i uczestnictwo w wielu koncertach.
Management artysty
Inną, trudniejszą opcją do zrealizowania jest otrzymanie możliwości fotografowania dzięki managementowi artysty. Tutaj przede wszystkim liczą się znajomości. W przypadku dużych artystów zostanie fotografem jednego z nich wymaga bycia profesjonalistą, mającym duże doświadczenie.
W sytuacji rozpoczynania kariery fotografa koncertowego bez znajomości, jedyną opcją w przypadku managementu, jest zaangażowanie się w fotografowanie koncertów małego artysty, który nie ma swojego fotografa. Minusem jest tu to, że w porównaniu do agencji fotograficznych, będziesz uczestniczył w mniejszej ilości koncertów i nie będą one różnorodne.
Freelancing
Ostatnią opcją i najtrudniejszą jest bycie freelancerem. Ma ona wiele dobrych stron, ale są i te trudne.
Przede wszystkim to ty jesteś w tym przypadku odpowiedzialny za wszystko. Musisz wyszukać sobie koncertu, uwzględniając fakt, że nie mając doświadczenia nie możesz liczyć na to, że uzyskasz akredytację na duży koncert. Do organizatorów często piszą osoby, które zaczynają i chciałyby fotografować koncert. Trudno się temu dziwić, że organizatorzy często odrzucają takie propozycje. Wyobraź sobie koncert, na którym stoisz w pierwszym rzędzie. Przyszedłeś godzinę wcześniej, żeby zająć najlepsze miejsce. Przed tobą są barierki i dwa metry za barierkami scena. Kiedy koncert się zaczyna nagle przed tobą od lewej do prawej strony biegają osoby, które zaczynają zasłaniać ci scenę. Słyszysz co chwilę odgłos z aparatu (szczególnie jeśli jest to cichy koncert). Pewnie już na samą myśl masz ich dość, prawda? To dlatego organizatorzy ograniczają akredytacje.
Najważniejszymi zaletami bycia freelancerem jest to, że wybierasz tylko te koncerty, na których chciałbyś być. Nie jesteś zmuszany do uczestnictwa w koncertach, które cię nie interesują. Zdjęcia, które robisz mogą być odrzucone tylko przez artystę. Nikt poza nim i tobą nie ma wpływu na to, które zdjęcia przejdą, a które nie.
Największą trudność stanowi wyżej wspomniane uzyskanie akredytacji na koncert.
O czym pamiętać przy fotografii koncertowej?
Jasny obiektyw
Podczas fotografowania koncertów warto jest zadbać o posiadanie jasnego obiektywu. Ruch sceniczny połączony często z małą ilością światła powoduje, że zdjęcia są albo rozmazane, albo ciemne. Jasny obiektyw umożliwi Ci wydobycie piękna koncertu i zdecydowanie ułatwi pracę.
Urozmaicone kadry
Pamiętaj, że koncert to nie tylko artysta. Poza nim na scenie znajduje się też zespół, a przed sceną – uczestnicy. Zadbaj o to, aby pokazać to wszystko. Nie skupiaj się tylko na detalach. Spróbuj pokazać również szerszą perspektywę – ilość uczestników, wielkość i całościowy wygląd sceny czy cały zespół.
Szanuj artystę i uczestników
Fotografując koncerty staraj nie rzucać się w oczy. Zwyczajem jest, że ubiera się czarne lub ciemne ubrania, aby nie rozpraszać uwagi artysty i uczestników.
Nie biegaj też maratonów od prawej do lewej strony, kiedy nie jest to koniecznie. Staraj się będąc po jednej stronie sceny zrobić tyle różnorodnych zdjęć, abyś nie musiał później wracać na tę stronę po kilkanaście razy.
Nie korzystaj z lamp błyskowych. Oślepisz nimi artystę i zapewnisz sobie zakaz wstępu na co najmniej wszystkie jego koncerty. Co najmniej, bo możesz też otrzymać zakaz od miejsca, w którym odbywał się ten koncert lub organizatora, przez co mocno ograniczy to fotografowanie na innych koncertach.
Kopia zapasowa
Jak w każdej dziedzinie fotografii warto zabezpieczyć się na wypadek, gdyby karta pamięci odmówiła posłuszeństwa. Dzięki temu nie będziesz musiał się martwić jak odzyskać dane z zepsutej karty.
Czas realizacji
W przypadku fotografii koncertowej liczy się czas realizacji materiału. Każdy chce, aby zdjęcia dotarły do nich od razu po koncercie. Jak wiadomo, nie jest to takie proste. Zadbaj o to, aby zbędnie nie zwlekać z obróbką materiału zdjęciowego.
Słuchaj muzyki
Kiedy sam fotografuję, mam w zwyczaju podczas obróbki zdjęć, słuchać utworów artysty, którego zdjęcia obrabiam. Dzięki temu artyści bardziej zapadają mi w pamięci i mogę ich lepiej poznać. Pisząc relacje z koncertów, mogę wykorzystać teksty w treści.
Jeżeli chcesz skorzystać z profesjonalnej usługi fotografii koncertowej, zajrzyj do nas!