Czym są banki zdjęć i jak je wykorzystać?

banki zdjęć

Banki zdjęć to serwisy, na których znajdziemy zbiory zdjęć. Możemy je wykorzystać do promowania swojej marki, na przykład tworząc z nich grafiki do naszych firmowych kont na social media, czy na strony internetowe.

Rodzaje banków zdjęć

Istnieją banki zdjęć darmowe oraz płatne.

Płatne banki zdjęć

W przypadku płatnych banków zdjęć musisz uiścić opłatę za korzystanie z ich zbiorów.

Przykładowo może być to opłacanie comiesięcznego abonamentu, umożliwiającego nieograniczony dostęp do zasobów konkretnego banku zdjęć.

Inną z metod jest też płatność za konkretne zdjęcie.

Z płatnych banków zdjęć korzystają firmy, które są już w pewnym etapie rozwinięte i posiadają środki na pokrycie takich kosztów.

Co w przypadku, gdy nie mam wygospodarowanych tylu środków, ale chcę rozwinąć swoją działalność? Przecież potrzebuję dobrych zdjęć, aby materiały przykuwały uwagę odbiorców.

Darmowe banki zdjęć

Pomocną dłoń w takiej sytuacji wyciągają do nas darmowe banki zdjęć. Są to banki ze zbiorami zdjęć posiadającymi licencje Creative Commons (CC). Co to oznacza? Są to zdjęcia, które możemy wykorzystać za darmo.

Pamiętaj, że niezależnie od wybranego banku zdjęć, musisz zwrócić uwagę na rodzaj licencji. Licencja CC (Creative Commons) oznacza, że zdjęcia można wykorzystać w określony sposób, np. do celów komercyjnych lub edukacyjnych, ale trzeba podać autora i źródło. Natomiast licencja typu royalty-free pozwala na wykorzystanie zdjęć w nielimitowanej liczbie projektów bez konieczności podawania źródła i autora, ale zazwyczaj z ograniczeniem dotyczącym wielkości wykorzystania.

Ale gdzie tu jest haczyk?

Przede wszystkim darmowe banki zdjęć posiadają znacznie mniejsze zasoby. Banki darmowe od płatnych różnią się też tym, że często płatne zdjęcia są bardziej dopracowane i wyglądają atrakcyjniej.

Logiczne jest, że każdy fotograf chciałby zarabiać na swojej pracy, dlatego zwraca większą uwagę na szczegóły, aby zdjęcia sprzedały się większej ilości osób. W przypadku dodawania przez twórców zdjęć do płatnych banków, muszą one przejść przez wstępną selekcję i zostać zatwierdzone przez serwis. Oznacza to, że zdjęcia, które są powiedzmy sobie – brzydkie, prześwietlone, za ciemne, mają słabą jakość – na wstępie są odrzucane.

Osoba korzystająca z darmowych zdjęć zauważy, że fotografie z tych banków, są częściej spotykane w sieci.

Dlatego jeżeli chcesz mieć oryginalne i unikatowe zdjęcia, które są rzadziej wykorzystywane, powinieneś zainwestować w płatne banki zdjęć.

Mówiąc o bankach zdjęć warto również wspomnieć o wcześniej wymienionej – licencji.

Czym jest licencja:

Zacznijmy od tego czym jest licencja. Licencja to typ umowy, który zawiera się z bankiem zdjęć. Na jej podstawie określone są zasady, których musisz dotrzymać, aby nie naruszyć prawa twórcy zdjęcia. Licencja określa, na jakiej zasadzie zdjęcia mogą być udostępniane.

Rodzaje licencji:

rodzaje licencji - banki zdjęć

Na koniec dla wytrwałych mamy niespodziankę. Oto lista 3 darmowych i sprawdzonych banków zdjęć, z których warto korzystać:

Pixabay – jest to jeden z największych banków zdjęć z ponad 1,8 milionem zdjęć i filmów. Wszystkie zdjęcia i filmy w Pixabay są udostępnione na licencji Creative Commons Zero (CC0), co oznacza, że możesz je wykorzystywać w dowolny sposób, także w celach komercyjnych, bez konieczności podawania autora.

Pexels – duży wybór wysokiej jakości zdjęć, które można wykorzystać w celach komercyjnych i edukacyjnych bez konieczności podawania źródła i autora.

Unsplash – to bank zdjęć, który zdobył dużą popularność ze względu na swoje wysokiej jakości zdjęcia. Udostępnia ponad 1 milion zdjęć na licencji Creative Commons Zero (CC0). Unsplash pozwala na dowolne wykorzystanie zdjęć bez konieczności podawania autora.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *